Obsah knihy - Fantom opery

4. září 2010 v 20:10 | Selena |  Co se jinam nevejde
avatar
Takže něco pro Digi.

Fantom opery

Napsal: Gaston Leroux

Fantom opery, podle Lerouxe skutečný příběh plný napětí, ale i lásky, který byl několikrát zfilmován.
Příběh se odehrává v Paříží v opeře Garnie, kde jsou hlavními postavami Erik (fantom, tajemný obyvatel opery, jehož obličej je jak umrlčí tvář), Christina Daaé (dívka, kterou fantom miluje, a pro kterou je schopen udělat všechno na světě), Raoul hrabě de Chagny (poslední část milostného trojúhelníku) a Peršan (postava z fantomovi minulosti).

Kniha vypráví příběh o fantomovi, který "ovládá" francouzskou operu, a i přes svůj odporný vzhled touží po Christině Daaé. Ta se však zamiluje do přítele z dětských let Raoula, který se na přání nových majitelů opery stává sponzorem opery. Postupem času se celá opera začíná plnit větším strachem z fantoma, což je ještě podtrženo vraždami, kdy je oběť uškrcena na oprátce.
Fantom si dělá na Christinu čím dál větší nároky. Jednou jí dokonce unáší do svého sídla u jezera, které se nachází pod budovou opery, nakonec jí však propouští a ona se může vrátit nazpět. Situace se však ještě více vyhrocuje obsazením fantomovi lóže, propuštěním paní Giryové, dále také nevyplacením fantomových peněz, ale hlavně prohlubujícími se city mezi Christinou a Raoulem.
Fantom v této knize ukazuje převážně svoji temnou stranu, jelikož se neštítí zabíjení. Největším požitkem je pro něj mučení lidí a ve své podzemní říši si dokonce vybudoval mučírnu, ale impozantní je také scéna, ve které fantom poškodí lustr, který během jednoho představení padne na lidi.
V knize se objevuje také postava Peršana, který fantoma mnoho let sleduje za jeho činy, které spáchal v minulosti. Peršan se snaží Raoulovi pomáhat při hledání Christiny, kterou fantom opět dovedl do svého království, ale tentokrát se navíc měla stát jeho ženou. Raoul se s Peršanem však dostanou do pasti a uvíznou ve fantomově mučírně, což je pro něj velkou zábavou. Jediným problémem v tu chvíli byla Christina, která s ním nechce zůstat a pokouší se o sebevraždu (pokouší se rozbít si hlavu o stěnu).
Snad to bylo neutuchající láskou Christiny k Raoulovi, nebo se jen ve Fantomovi hnulo svědomí, ale Raoul byl s Peršanem osvobozen. Fantom i přes svoji silnou lásku, dal všem svobodu. Jediné, co mu Christina s Raoulem museli slíbit, bylo, že se za 3 dny vrátí a pohřbí jeho tělo. A tak se i stalo, mrtvý fantom byl pohřben a v novinách se objevilo úmrtní oznámení: "Erik je mrtev."
Tak skončil příběh o fantomovi, Christině a Raoulovi, který ať už je skutečný či nikoliv, se stal jednou z nejúspěšnějších knížek Gastona Lerouxe.


Ukázka z knížky:
Fantomův dopis pánům ředitelům, kteří odmítli plnit jeho požadavky.

Milí páni ředitelé,
to znamená tedy boj?
Jestliže Vám ještě záleží na tom, abychom žili v míru, sděluji Vám své ultimátum.

Má tyto čtyři podmínky:
1)      vrátit mi mou lóži - a chci, aby mi od nynějška byla volně k dispozici;
2)      roli Markétky bude dnes zpívat Christina Daaé. Nestarejte se o Carlottu, ta onemocní;
3)      trvám důrazně na dobrých a oddaných službách paní Giryové, kterou neprodleně přijmete znovu do místa
4)      oznamte mi dopisem, který pošlete po paní Giryové, že přijímáte stejně jako Vaši předchůdci smluvní podmínky, týkající se mého měsíčního platu. Sdělím Vám potom, jakým způsobem mi jej budete proplácet. Nesplníte-li to, uvedete dnes večer Fausta v prokletém sálu.


Moudrému napověz! F.O.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lifeanddreams lifeanddreams | Web | 4. září 2010 v 21:21 | Reagovat

děkuju moc =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama